• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/Teknikerler-Birli%C4%9Fi-Genel-Merkezi/1386435618293264
  • https://www.twitter.com/TeknikerBirligi
TÜZÜK
Ankara Teknikerler Derneği Tüzüğünü okumak için 

TÜZÜK
YÖNETİM KURULU
ÜYE OLUNABİLECEK BÖLÜMLER
ÜYELİK İŞLEMLERİ
Merhaba Sn. Meslektaşımız.

Üyelik için aşağıdaki LİNK'e tıklayınız.

LİNK
TÜRKİYE 1.İŞADAMI TEKNİKERLER TOPLANTISI


 TÜRKİYE 1.İŞADAMI ve ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKELER TOPLANTISI

TEKNİK YÖN DERGİSİ
TEKNİK YÖN HABER FAALİYET DERGİSİ
YASAL UYARI

* Web Adreslerinin Sonlarında .tr Olmayan Kurum,Kuruluş ve Organizasyon Web Sayfaları Resmi ve Yasal Sayfalar Olmadığından, Dikkatli Olunuz.

* Hiç Bir Oda,Vakıf,Birlik ve Derneğe İnternet Üzerinden Sanal Üyelik Uygulaması Yasal Değildir.

* Ankara Teknikerler Derneği 3335 Sayılı Yasa Kapsamında Değildir.

* Web Sayfamızdaki Tüm Belgelerimiz ve Sloganlarımız Kayıtlı ve Tescillidir.İntihale yeltenenler Hakkında Yasal Takibat Başlatılacağı İlanen Duyurulur. 

*Ankara Teknikerler Derneği. 2019 @ Her Hakkı Saklıdır.

FEDERASYONLARIMIZ
ANADOLU TEKNİKERLER FEDERASYONU


KARADENİZ TEKNİKERLER FEDERASYONU
DERNEKLERİMİZ

ANKARA TEKNİKERLER DERNEĞİ

BATMAN TEKNİKERLER DERNEĞİ

BİNGÖL TEKNİKERLER DERNEĞİ

DENİZLİ TEKNİKERLER DERNEĞİ

ELAZIĞ TEKNİKERLER DERNEĞİ

GÜMÜŞHANE TEKNİKERLER DERNEĞİ

ISPARTA TEKNİKERLER DERNEĞİ

KIRIKKALE TEKNİKERLER DERNEĞİ

ORDU TEKNİKERLER DERNEĞİ

OSMANİYE TEKNİKERLER DERNEĞİ

RİZE TEKNİKERLER DERNEĞİ,

SİİRT TEKNİKERLER DERNEĞİ

TRABZON TEKNİKERLER DERNEĞİ

UŞAK TEKNİKERLER DERNEĞİ

VAN TEKNİKERLER DERNEĞİ

ZONGULDAK TEKNİKERLER DERNEĞİ


DGS kontenjanlarında şok düşüş
2014 yılında 40 bin 490 olan kontenjan, 9 bin 165 bin azaltılarak 31 bin 325 olarak belirlendi. Hukukta kontenjanlar üçte bire düşerken, ilahiyatta çok az azalma olması dikkati çekti. 2 yıl önce mesleki eğitim için önemli bir motivasyon unsuru olduğu söylenerek kontenjan sayısı yüzde 14 artırılan sistemde bu yıl, “Eğitimde kalite ve niteliğin yükseltilmesi” amacıyla kontenjanların düşürüldüğü savunuldu. Kontenjan düşüklüklerinde fakülteler arasında da ciddi farklılıklar var. 2014 yılında tüm üniversitelerin hukuk fakültelerine geçişte bin 97 olan kontenjan bu sene 397’ye indirildi. Geçen yıl dikey geçişle bin 448 öğrenci alan bilgisayar mühendisliği bölümlerine 2015 yılında 748 kontenjan ayrıldı. YÖK, ilahiyat bölümlerinde ise ciddi bir kontenjan azaltmasına gitmedi. Buna göre, 2014 yılında 5 bin 486 kontenjan verilen ilahiyat fakültelerine 2015 yılında 4 bin 664 kişi dikey geçiş yapabilecek.

9 bin 165 kişilik azalma oldu

Üniversitelerde toplam 9 bin 165 kontenjanlık azalma oldu. Devlet üniversitelerinde 2014 yılında 23 bin 573 olan kontenjan sayıları bu yıl 21 bin 353’e, vakıf üniversitelerinde 10 bin 616 olan sayı 8 bin 21’e, KKTC üniversitelerinde 6 bin 151 olan sayı bin 803’e düşürüldü. Yurtdışı üniversitelerine ise geçen yıl olduğu gibi 150 kişilik kontenjan verildi. YÖK’ten edinilen bilgiye göre, kontenjanlar bu sene üniversitelerin ihtiyaç durumlarına ve kapasitelerine göre düzenlendi; rasyonel, gerçekçi bir kontenjan politikası uygulandı, eğitimde kalite ve niteliğin artırılması amaçlandı. Buna göre daha önceki yıllarda üniversitelerin isteğinin üzerinde kontenjanlar veriliyordu. Önlisansı kazanıp lisansa geçmeyi farklı amaçlarla kullananlar oldu. Vakıf üniversitelerinde ve KKTC’de ön lisanstan lisansa geçişe dair bazı iddialarla ilgili bu karar alındı.

İkinci sınıf öğrenci muamelesi

Kontenjan sayılarındaki düşüşe tepki gösteren Meslek Yüksekokulları Mezun ve Mensupları Derneği (MEYODER) Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Babürhan Cörüt, “MYO’nun öğrencilerine ikinci sınıf gözüyle bakılıyor ve kontenjan düşürerek ‘Sizi istemiyoruz’ demek istiyorlar. 2 yıllık öğrencilerin önünü tıkıyorlar. Yasakçı zihniyetin son adımı” dedi. Kontenjanların artışında veya azalışında ciddi belirsizlikler olduğunu ifade eden Cörüt, şunları söyledi:
“İki yıl önce mesleki eğitime önem verdiklerini söyleyerek kontenjanları arttırdılar. Mesleki eğitim alan ve kariyerini bu yönde planlayan öğrenciler için büyük bir umut olmuştu. MYO’lardan 4 yıllık fakültelere geçen öğrencilerin daha başarılı olduğu, pratiği, teoriği ve uygulamayı bir arada öğrendiği için açık ara farkla yükseldiği yadsınamaz bir gerçek. İş dünyasının aradığı kaliteli, nitelikli işgücü buralardan geliyor. Ne yazık ki sebebini anlayamadığımız bir nedenle YÖK, MYO öğrencilerinin önünü tıkıyor ve bu öğrencilerin fakülteye geçmesini zorlaştırıyor.

Genç işsizliğinin temel sorunu

Türkiye’de mesleki eğitimin kalitesinin artırılması ve önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Buna gönül ve emek veren, mesleği doğrultusunda geleceğini planlayan ve geleceğini bir mesleğe yönelten öğrencileri cezalandırmayın. Kontenjanlar azaltılarak, MYO öğrencilerine ‘haddinizi bilin’ şeklinde bir tablo ortaya çıkarıyorlar. Türkiye’de genç işsizliğin temel sorunu mesleksiz bir toplum olmamızdan kaynaklanıyor. Kontenjanları azaltmak yerine, mesleki eğitimi teşvik edecek adımlar atılmalı.

Fakülteler arasında uçurum

Dikey geçiş yapılabilecek bölümlere verilen kontenjanlar arasında da uçurumlar bulunuyor. Örneğin, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne 375 kontenjan verilirken, aynı üniversitenin okul öncesi öğretmenliği bölümüne sadece 5 kontenjan ayrılıyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne dikey geçişle 200 öğrenci alırken, Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümü’ne 6, Maliye Bölümü’ne ise 5 kişilik bir kontenjan veriyor. 2015 yılı kontenjanlarında özellikle ilahiyat bölümlerinde ciddi kontenjan azaltmaları olmazken, diğer bölümler yerlerde sürünüyor.”

Adaylardan yüzde 40 zam tepkisi 
Başvuru tarihleri 4 Haziran’da sona erecek ve sınavı 26 Temmuz’da yapılacak DGS’ye girecek adaylar ise ÖSYM tarafından giriş ücretine yapılan yüzde 40 zamma tepki gösteriyor. 2014 yılına 50 lira olan başvuru ücreti, ÖSYM Yönetim Kurulu’nun kararıyla 70 liraya çıkarıldı. “change.org” aracılığıyla “DGS Sınav Ücreti Düşürülsün” adlı bir imza kampanyası, dün itibariyle 2 bin 15 destekçiye ulaştı.

HABER KAYNAĞI: 

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/29180866.asp

  
4762 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın