• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/Teknikerler-Birli%C4%9Fi-Genel-Merkezi/1386435618293264
  • https://www.twitter.com/TeknikerBirligi
TÜZÜK
Ankara Teknikerler Derneği Tüzüğünü okumak için 

TÜZÜK
YÖNETİM KURULU
ÜYE OLUNABİLECEK BÖLÜMLER
TÜRKİYE 1.İŞADAMI TEKNİKERLER TOPLANTISI


 TÜRKİYE 1.İŞADAMI ve ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKELER TOPLANTISI

YASAL UYARI

* Web Adreslerinin Sonlarında .tr Olmayan Kurum,Kuruluş ve Organizasyon Web Sayfaları Resmi ve Yasal Sayfalar Olmadığından, Dikkatli Olunuz.

* Hiç Bir Oda,Vakıf,Birlik ve Derneğe İnternet Üzerinden Sanal Üyelik Uygulaması Yasal Değildir.

* Ankara Teknikerler Derneği 3335 Sayılı Yasa Kapsamında Değildir.

* Web Sayfamızdaki Tüm Belgelerimiz ve Sloganlarımız Kayıtlı ve Tescillidir.İntihale yeltenenler Hakkında Yasal Takibat Başlatılacağı İlanen Duyurulur. 

*Ankara Teknikerler Derneği. 2019 @ Her Hakkı Saklıdır.

SOBA VE ŞOFBEN ZEHİRLENMELERİNE KARŞI DİKKAT !

SOBA VE ŞOFBEN ZEHİRLENMELERİNE KARŞI
VATANDAŞLARIMIZI DİKKATLİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Her yıl özellikle sonbahar ve kış aylarında soba, baca ve şofbenlerden sızan karbon monoksit gazı nedeniyle zehirlenmeler yaşanmaktadır. Vatandaşları ve yetkilileri  sivil toplum sorumluluğumuz gereği uyarıyoruz.

Karbon monoksitin kokusuz, renksiz ve tatsız bir gazdır.uykudayken fark edilmesinin çok güçtür. Vatandaşların alacağı tedbirlerin yanı sıra konuyla ilgili denetimlerin aksatılmaması ve düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması, soba-baca ve şofben-baca bağlantılarının yanlış yapılması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı sonbahar ve kış aylarında zehirlenme vakaları artmaktadır. 
ZEHİRLENMELERE KARŞI ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Bacaların standartlara uygun yaptırılması gerekmektedir. Baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılması, pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda, sızdırmazlık sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Sobaların aşırı doldurulmamalıdır. Gereğinden fazla doldurulan sobanın duman yolunun daralması nedeniyle soba içinde düzensiz ısı dağılımının baca çekişini zayıflatacaktır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması durumunda soba içinde ortaya çıkan zehirli gazların yanarak sobayı terk eder. Yatmadan önce  sobaya yakıt ilave edilmemelidir.

Şofben zehirlenmelerinin de genellikle kışın yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde, oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesi sonucu gerçekleşmektedir. Bu nedenle şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır. Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan, bina aydınlığına vb. bağlı cihazlar asla çalıştırılmamalıdır. Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalı, mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir mekana takılmalıdır. Vatandaşların, kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesinin olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu da mutlaka kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan asla kömür alınmamalıdır. Yetkililer belgesiz ve kaçak kömür satışını engellemeli, halkın can güvenliğini tehlikeye atan bu tür eylemlere asla izin vermemelidirler.17.11.2014

Enver ERDOĞDU
Teknikerler Birliği
Genel Başkan Yrd. 

 
  
1959 kez okundu