• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/Teknikerler-Birli%C4%9Fi-Genel-Merkezi/1386435618293264
  • https://www.twitter.com/TeknikerBirligi
TÜZÜK
Ankara Teknikerler Derneği Tüzüğünü okumak için 

TÜZÜK
YÖNETİM KURULU
ÜYE OLUNABİLECEK BÖLÜMLER
TÜRKİYE 1.İŞADAMI TEKNİKERLER TOPLANTISI


 TÜRKİYE 1.İŞADAMI ve ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKELER TOPLANTISI

YASAL UYARI

* Web Adreslerinin Sonlarında .tr Olmayan Kurum,Kuruluş ve Organizasyon Web Sayfaları Resmi ve Yasal Sayfalar Olmadığından, Dikkatli Olunuz.

* Hiç Bir Oda,Vakıf,Birlik ve Derneğe İnternet Üzerinden Sanal Üyelik Uygulaması Yasal Değildir.

* Ankara Teknikerler Derneği 3335 Sayılı Yasa Kapsamında Değildir.

* Web Sayfamızdaki Tüm Belgelerimiz ve Sloganlarımız Kayıtlı ve Tescillidir.İntihale yeltenenler Hakkında Yasal Takibat Başlatılacağı İlanen Duyurulur. 

*Ankara Teknikerler Derneği. 2019 @ Her Hakkı Saklıdır.

ÜLKEMİZDE İŞ GÜVENLİĞİ VE SORUNLARI
Teknikerler Birliği Genel Başkanı Şevket GölükÜlkemizde iş güvenliği uzmanları ücretini, denetledikleri şirketten alıyor. Bu durum ücret alamama korkusu ile denetleme esnasında karşılaşılan ölümcül hataların raporlarda atlanmasına neden oluyor. İş güvenliği uzmanının işten atılma korkusu, iş cinayetlerine sebep oluyor.

İş güvenliğinde temel problem iş güvenliğini denetleyen uzmanın veya uzmanın çalıştığı firmanın, ücretini denetlediği şirketten alması. Bu durum denetmenin, inşaat şirketlerinin hatalarını objektif şekilde dile getirme ihtimalini azaltıyor. İş güvenliği uzmanlarının mevcut durumda denetledikleri şirketin çalışanı gibi oluyor ve buda İş güvenliği uzmanının işten atılma korkusu, iş cinayetlerine sebep oluyor.

İş güvenliği denetimindeki çarpıklıklar şunlardır: Haziran 2012 öncesinde 50 kişi çalıştıran bir şirkete 47 saat iş güvenliği denetimi uygulanırdı. 6331 No’lu yasanın değişmesi ile bu denetim 10 saate düşürüldü. Yeterli denetim zamanı azaltıldı. Bunun yanında Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) kuruldu. Bu OSGB ile iş güvenliği uzmanları anlaştığı şantiyeye iş güvenliği uzmanı gönderen şirketin elemanları haline geldi. Adeta bir yarış atı misali şantiyeden şantiyeye koşturuluyorlar. Bunun sebepleri mevcut yasa ve yönetmelikler. Yeterli zaman olmayışı, yeterli bağımsızlık olmayışı iş cinayetlerini beraberinde getiriyor.

Ülkemizde iş güvenliği uzmanlığı sadece mühendis ve mimarlara değil bu konuda eğitim almış İş Güvenliği Teknikerlerine ve ilgili eğitim alan diğer tekniker programı mezunlarına da eğitimleri karşılığı yeterli yetki ve sorumluluklar verilerek tüm çalışma alanlarında tam bir iş güvenliği denetimi yapılmalıdır.

Şevket GÖLÜK
Teknikerler Birliği
Genel Başkanı  
3319 kez okundu