• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/Teknikerler-Birli%C4%9Fi-Genel-Merkezi/1386435618293264
  • https://www.twitter.com/TeknikerBirligi
TÜZÜK
Ankara Teknikerler Derneği Tüzüğünü okumak için 

TÜZÜK
YÖNETİM KURULU
ÜYE OLUNABİLECEK BÖLÜMLER
ÜYELİK İŞLEMLERİ
Merhaba Sn. Meslektaşımız.

Üyelik için aşağıdaki LİNK'e tıklayınız.

LİNK
TÜRKİYE 1.İŞADAMI TEKNİKERLER TOPLANTISI


 TÜRKİYE 1.İŞADAMI ve ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKELER TOPLANTISI

TEKNİK YÖN DERGİSİ
TEKNİK YÖN HABER FAALİYET DERGİSİ
YASAL UYARI

* Web Adreslerinin Sonlarında .tr Olmayan Kurum,Kuruluş ve Organizasyon Web Sayfaları Resmi ve Yasal Sayfalar Olmadığından, Dikkatli Olunuz.

* Hiç Bir Oda,Vakıf,Birlik ve Derneğe İnternet Üzerinden Sanal Üyelik Uygulaması Yasal Değildir.

* Ankara Teknikerler Derneği 3335 Sayılı Yasa Kapsamında Değildir.

* Web Sayfamızdaki Tüm Belgelerimiz ve Sloganlarımız Kayıtlı ve Tescillidir.İntihale yeltenenler Hakkında Yasal Takibat Başlatılacağı İlanen Duyurulur. 

*Ankara Teknikerler Derneği. 2019 @ Her Hakkı Saklıdır.

FEDERASYONLARIMIZ
ANADOLU TEKNİKERLER FEDERASYONU


KARADENİZ TEKNİKERLER FEDERASYONU
DERNEKLERİMİZ

ANKARA TEKNİKERLER DERNEĞİ

ANTALYA TEKNİKERLER DERNEĞİ

BATMAN TEKNİKERLER DERNEĞİ

BİNGÖL TEKNİKERLER DERNEĞİ

BİTLİS TEKNİKERLER DERNEĞİ

DENİZLİ TEKNİKERLER DERNEĞİ

ELAZIĞ TEKNİKERLER DERNEĞİ

GÜMÜŞHANE TEKNİKERLER DERNEĞİ

ISPARTA TEKNİKERLER DERNEĞİ

KIRIKKALE TEKNİKERLER DERNEĞİ

KOCAELİ TEKNİKERLER DERNEĞİ

MUŞ TEKKNİKERLER DERNEĞİ

ORDU TEKNİKERLER DERNEĞİ

OSMANİYE TEKNİKERLER DERNEĞİ

RİZE TEKNİKERLER DERNEĞİ,

SİİRT TEKNİKERLER DERNEĞİ

TRABZON TEKNİKERLER DERNEĞİ

UŞAK TEKNİKERLER DERNEĞİ

VAN TEKNİKERLER DERNEĞİ

ZONGULDAK TEKNİKERLER DERNEĞİ


FAYDALI LİNKLER

www.sivildunya.comFAYDALI LİNKLER
www.sivildunya.com


20 KASIM 2012 SALI GÜNÜ SWISS OTEL ANKARA'DA GERÇEKLEŞEN TÜRKİYE 1. İŞADAMLARI VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKERLER TOPLANTISI AMACINA ULAŞTI

1.İŞADAMI VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKERLER TOPLANTISI - Swiss Otel Ankara

Toplantı kayıt işlemleri 18.00'de başladı. Toplantı öncesi  karşılama ve kayıt işlemlerini Teknikerler Birliği Genel Başkan Yardımcımız sayın Şevket GÖLÜK başkanlığındaki heyet gerçekleştirdi. 

 

I. BÖLÜM

YEMEK PROGRAMI

SAAT                   PROGRAM İÇERİĞİ

18.00 / 19.30      Akşam Yemeği Programı

Sn. Konuklarımız, Sn. Basın mensupları, Çok değerli tekniker işadamlarımız, üst düzey yönetici teknikerlerimiz,

TEKNİKERLER BİRLİĞİ tarafından düzenlenen,

TÜRKİYE

1. İŞADAMI  VE  ÜST DÜZEY YÖNETİCİ

TEKNİKERLER

TOPLANTISI’na hoş geldiniz.

İsmim Meltem Gürson, Kısaca toplantı akışı hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Etkinliğimiz iki bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde 18.30 / 19.30 saatleri arasında sizlerle akşam yemeği yiyeceğiz.

2. bölümde ise 19.30 / 23.30 saatleri arasını kapsayan toplantımızı aynı katta bulunan İstanbul salonunda gerçekleştirmiş olacağız.

Afiyet olsun.

Salon Concerto’ya geçildi.

 

  

Akşam yemeği olarak konuklara; porçini mantarlı, zencefilli tavuk suyu çorba, zeytinyağlı enginar ve sebze tabağı, közlenmiş patlıcan sos ve pilav eşliğinde kuzu tandır ikram edildi.

Koyu sohbetler eşliğinde yenilen yemek sonrasında, toplantının yapılacağı İstanbul Salonuna geçildi.

 

II. BÖLÜM

TOPLANTI PROGRAMI

SAAT                   PROGRAM İÇERİĞİ

SUNUM                19.30 / 19.45   

Sayın Genel Başkanımız,çok değerl tekniker işadamlarımız, üst düzey yönetici teknikerlerimiz,Şube başkanlarımız,kıymetli misafirler Türkiye 1.İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısına hogeldiniz.  

Sonbahar mevsiminin tüm güzellikleri ile kendisini gösterdiği Ankara’da sizlerle böyle bir etkinlikte bulunmaktan kıvanç duyduğumuzu belirtmek istiyor, toplantı sonunda alınacak kararların başta teknikerlerin sorunlarının çözümüne katkıda bulunmasını, ülkemize ve insanlığa faydalı sonuçlar getirmesini temenni ediyoruz.

Siz değerli konuklarımıza teknikerlik hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Ülkemizde 1943-1944 öğretim yılından ibaren tekniker okulları açılmaya başlamış planlı ve düzenli şekilde teknikerlik eğitimine ise 1953 yılından itibaren geçilmiştir.

Meslek Yüksek Okullarının teknik programlarından mezun olanlara TEKNİKER, sosyal programlarından mezun olanlara ise MESLEK ELEMANI unvanı verilmektedir.

2009 verilerine göre Meslek Yüksek Okullarından 2.000.000’a yakın tekniker mezun edilmiştir.

Teknikerler için ciddi manada yasal düzenleme 1992 yılında T.B.M.M. tarafından çıkarılan 3795 Sayılı Kanun ile olmuş, tekniker unvanı yasal güvence altına alınmıştır.

Ancak 3795 Sayılı Kanunda emredilen GÖREV-YETKİ-SORUMLULUK’lar aradan 20 yıl geçmesine rağmen bir yönetmelik olarak yayımlanamamış, akabinde de 2006 yılında 5544 Sayılı Kanun ile Mesleki Yeterlilik Kurumu kurulmuş bu kurumda teknikerlerin mesleki alanları ile ilgili görev-yetki sorumluluklarını halen belirleyememiştir.

Bir yandan oldukça büyük potansiyele sahip, diğer taraftan en temel mesleki hakları çalışma hayatında farklı yasa ve yönetmeliklerle ellerinden alınan, kısıtlanan teknikerler arasından kendi imkanları ile var olmayı başarmış, iş dünyasında işveren konumuna gelmiş, üst düzey yönetici olmuş bir çok meslektaşımız vardır. Huzurlarınızda kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Türkiye’de bir çok fikir ve meslek grubunun “İŞADAMI ÖRGÜTLENMELERİ” mevcut olup, sorunlarını iş dünyası orijini kapsamında çözmekte, siyaseti etkilemektedirler.

Teknikerlerin, Ülkemizde siyasete yön verebilecek bir sayısal çoğunluğa sahip olduğunu bilmekte ancak bu potansiyel gücü kullanmakta zorluk yaşadığımızı söylemekten öte gidememekteyiz.

Oysa ki;

Türkiye’de onlarca farklı branşta, ikimilyona yakın mezun  tekniker bulunmaktadır. Tarihi fırsat kapımızda durmakta, bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gerçekleştireceğimiz bu toplantı ticari, siyasi ve idari alanlarda varlığımızı hissettirmenin ilk adımıdır.

 

Toplantımız 20.00 / 23.30 saatleri arasını kapsayan yaklaşık 3,5 saatlik bir etkinliği içermektedir.

Aramızda kendi imkanları ve başarıları ile önemli görevler üstlenebilmiş işadamı ve üst düzey yönetici olarak ülkemize çok önemli katkı sunan tekniker kökenli konuşmacılarımızdan kendilerini kısaca tanıtmalarını ve ardından tekniker orijininden düşüncelerini almak üzere kürsüye davet edeceğim.

Teknikerler Birliği Genel Başkanı Sn. Ertan Kılıç’ı Açılış Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet ediyorum. Buyrun Sn. Kılıç,

C.Meltem Gürson

Program Sunucusu

*       20.00 / 20.30      Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç

“Sn. Konuklarımız, Türkiye’nin dörtbir yanından iştirak eden Sn. Tekniker İşadamlarımız, Sn. Üst Düzey Tekniker Yöneticilerimiz, Basınımızın saygın temsilcileri, kıymetli hanımefendiler, kıymetli beyefendiler.

Teknikerler Birliği tarafından düzenlenen TÜRKİYE 1. İŞADAMI TEKNİKERLER VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER TOPLANTISI’NA, hoş geldiniz.

Bilindiği üzere ülkelerin yapı taşları olan “Sivil Toplum Kuruluşları” kuruluş amaç ve faaliyet hedefleri doğrultusunda iç bünyelerindeki üyelerinin her türlü demokratik taleplerini karşılama, hukuki ihtiyaçlarını giderme ve ülkeye faydalı hizmetler sunabilmenin özverili mücadelesini yürütmektedirler.

Teknikerler Birliği’de bu amaç ve hedefler doğrultusunda teknikerlere ve Türkiye’ye faydalı hizmet üretmeye çalışmaktadır.

Sizlerle gerçekleştireceğimiz bu toplantı ticari, idari ve siyasi alanlarda varlığımızı hissettirmenin ilk adımıdır.

20 Kasım 2012 günü, yani bu gün T.B.M.M.’de yaşanan Gensoru krizi nedeni ile İktidar ve Muhalefet partilerinden toplantımıza iştirak edilemeyeceği bilgisini telefon ve faxlarla aldık, doğrusu üzüldüm.

Meslektaşlarımızın genel ve yerel yönetimlere aday olmalarını ve sorunlarımızı bir üst perdeden seslendirmelerini rica ediyorum.

Ne zaman ki Türkiye’de teknikerler için iyi bir şeyler yapılmaya kalkılsa, Ülke gündemi birdenbire alt üst oluyor.

Türkiye’de yüzlerce farklı branşta, iki milyona yakın mezun  tekniker bulunmaktadır. Tarihi fırsat kapımızda durmakta, bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Saygıdeğer katılımcılar;

Ülkemizin nitelikli teknik eleman ihtiyacını karşılayabilecek, endüstri ve sanayinin ihtiyaç duyduğu gelişmeyi sağlayabilecek, rekabet üretebilecek eleman profili arayışında öğrenim yılından itibaren MEB’e bağlı olarak tekniker okulları açılmış, mezunlar mutsuz kılınınca istenilmeyen üzücü  olaylar yaşanmış ve nihayetinde 1967 yılında tekniker eğitimine 1972 yılında ise yüksek tekniker eğitimine son verilmiştir. 1974 – 1975 yılında tekrar MEB’e bağlı olarak ve Meslek Yüksek Okulu ismi ile açılan okullar, 1982 yılından itibaren 2547 Sayılı Y.Ö.K. Yasası çerçevesinde Üniversiteler bünyesinde yer almış tekniker yetiştirme yoluna gidilmiştir.

2007 – 2008 yılı ÖSYM istatistiklerine göre 704 MYO bulunmakta ve 785.000 civarında öğrenci bulunmaktadır.

Ülkemizde bu gün yüzlerce farklı branşta 2.000.000. civarında mezun tekniker bulunmaktadır.

Teknikerler yetkilerinin önemli ölçüde kısıtlandığı 1990’lı yıllara kadar önemli görevler üstlenmiş ve iyi işler başarmışlardır.

Ancak bu durumdan rahatsız olan çevreler meslek taassubu ile hareket ederek siyasal iktidarları zorlamış ve 1960’lı yılların sonunda teknikerlere yapılan haksızlıkların aynısını uygulamaya koymuşlardır.

70 yıldır tekniker yetiştirilen ülkemizde teknikerler beklentileri karşılamış ancak haklarını alma konusunda sürekli mağdur edilmiştir.

Mezunlar fakülte bitirme telaşına düşmektedirler, Dikey Geçiş Sınavlarına yığılmalar olmaktadır, bu durum Ülkemiz Yöneticileri tarafından sorgulanmalıdır.

Şöyle ki;

Teknikerler,

Yetiştirilme realitelerine uygun istihdam edilmemektedirler,

Müteşebbis işgücü olmalarının önüne engeller konulmaktadır,

Yaptıkları işlerin projelerine imza atamamaktadırlar,

Çıkarılan her yeni yasa ve yönetmeliklerle var olan kısmi yetkilerini de kaybetmektedirler,

İstikrarlı MYO projeleri uygulanamamakta, bu okullarda sürekli formasyon değişikliğine gidilmektedir,

Sonuç olarak yetiştirilme amacının dışında bir uygulamaya tabi tutulan teknikerler ilkokul mezunları ile aynı kefede tartılmaya devam etmektedirler.

Meslektaşlarımızın yaşadığı güncel sorunlara değinecek olursak;

Yapı sektöründe şantiye şefliği ellerinden alınarak, mühendislere devredilmiştir,

İş Sağlığı Ve Güvenliği konusunda kısmi yetkiler ellerinden alınarak, mühendislere devredilmiştir,

Gıda alanında Sorumlu Yöneticilik yetkisi ellerinden alınarak, mühendislere devredilmiştir,

Bazı branşlarda ki kısmi proje imza yetkisi ellerinden alınarak, mühendislere devredilmiştir,

Elektrik teknikerleri Esnaf Teknisyen Odalarına üye olmaya zorlanmaktadır, çizdiği projesine imza atamamaktadır,

Makine teknikerleri yaptıkları LPG dönüşümüne imza atamamaktadır,

Harita teknikerleri firmalarına mühendis ortak etme zorunda bırakılmaktadırlar,

Sağlık teknikerlerinin kadro ve ücret sorunları vardır,

Astı konumundaki Veteriner teknisyenlerine suni tohumlama yetkisi verilir iken Veteriner teknikerlerine bu hak kullandırılmamaktadır,

Diğer branşlardaki meslektaşlarımızın da sorunları aynıdır.

Kısacası Meslek Yüksek Okulları siyasilere yatırım kapısı, yerel yönetimlere gelir kapısı, Y.Ö.K.’e istihdam kapısı, İşverenlere ucuz işgücü kapısı, ailelere umut kapısı, teknikerlere ise zulüm kapısı olmaktan başka bir şey ifade etmemektedir.

Tüm yaşanılan bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için 70 yıldır vermiş olduğumuz demokratik mücadele yetkililer tarafından yeterince algılanamamaktadır.

Tekniker sorunlarının çözümü için meslektaşlarımızın gerekirse çalışma hayatı tabanlı siyasi parti kurabileceğinden de kimsenin şüphesi olmasın.

Memur sendikaları teknikerleri yeterince temsil edemiyor, teknikerlere faydalı olamıyor,

İşçi sendikaları teknikerleri yeterince temsil edemiyor, teknikerlere faydalı olamıyor,

Esnaf ve Sanatkar Odaları teknikerleri yeterince temsil edemiyor, teknikerlere faydalı olamıyor.

Ya meslek yüksek okulları kapatılmalı, ya da amacına uygun mezunlarına görev-yetki ve sorumluluklar verilerek TEKNİKER ODALARI BİRLİĞİ meslek odamız kurulmalıdır.

TALEPLERİMİZ VE BEKLENTİLERİMİZ

Sorunlarımızın çözüm kaynağı milletin iradesini temsil eden T.B.M.M. ve Siyasal İktidardan geçmektedir.

Başta Sn. Hükümet Yetkililerimiz olmak üzere T.B.M.M. çatısı altında görev yapan Saygıdeğer Milletvekillerimize önemli görevler düşmektedir. Bu konuda Teknikerler Birliği’ni yalnız bırakmayacaklarını umut ediyoruz.

KURUMSAL TALEPLER VE BEKLENTİLER

1 – Tekniker Odaları Birliği T.B.M.M. tarafından mutlaka kurulmalıdır,

2 – M.Y.O.’lar yol geçen hanı olmaktan uzak tutulmalı, Meslek Yüksek Okulları acilen TEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ FAKÜLTELERİ’NE dönüştürülmelidir.

3 – Avrupa Kredi Transfer Sistemi ve Ulusal Yeterlilikler Çerçevesinde Lisans tamamlama eğitimi önündeki sınav engeli ortadan kaldırılmalıdır,

SERBEST ÇALIŞAN TEKNİKERLER İÇİN TALEPLERİMİZ

1 – Teknik Danışmanlık,

2 – İş Bitirme Belgesi,

3 – Emlakçılık Ve Emlak Eksperliği,

3 – İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlığı,

4 – Şantiye Şefliği,

5 – Teknik Müşavirlik,

6 – Bilirkişilik,

7 – Eğitimi ile doğru orantılı proje imza yetkisi,

8 – İşadamlarımıza hibe ve düşük faizli uzun vadeli kredi,

9 – Ticaret ve Esnaf Odalarına kayıt yerine, Tekniker Odaları Birliği’ne kayıt  olunabilecek bir Yasal düzenleme.

RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞAN TEKNİKERLER İÇİN TALEPLERİMİZ

1 - Yapı Denetim Elemanı,

2 – İhale Komisyon Üyeliği,

3 – Kabul Komisyon Üyeliği,

4 – Yaklaşık Maliyet hazırlanması,

5 – Hak ediş ve kesin Hesap yetkisi,

7 - İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlığı,

8 - Mesleki Kurslarda Eğitmenlik,

9 – Unvanların, unvan değişikliği sınavına tabii tutulmaksızın verilmesi,

10 – Emeklilikte İş Bitirme Belgesi,

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN TEKNİKERLER İÇİN TALEPLERİMİZ

1 – Yapı ve Mukavemet Laboratuar Uzmanlığı,

2 – Mesleki Kurslarda Eğitmenlik,

3 – Fenni Mesul Yardımcılığı,

4 – İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlığı,

5 - İş Bitirme Belgesi,

6 – İnsanca yaşamaya uygun maaş,

Verilmelidir.

Taleplerimiz karşılanmaz ise Meslek Yüksek Okullarının varlığını sorgulayacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın.

Yaşanılan tüm bu olumsuzluklara karşın aramızdan kendi imkânları ile var olmayı başarabilmiş, üst düzey yönetici olabilmiş meslektaşlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum.İşadamlarımız talep ve beklentilerini bu kürsüden dile getireceklerdir.

İşadamlarımıza ve tekniker meslektaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz, Teknikerler Birliği’nin %1’ne ortak olacağı “MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM KURS MERKEZİ” ile Ankara’da teknikerlerin ve tekniker dostlarının istifadesine açık lokal – kafeterya, misafirhane tarzı TEKNİKER EVİ SOSYAL TESİSLERİ projelerimize sizleri ve tüm meslektaşlarımızı ortak olmaya davet ediyoruz.

2013 Mart ayına kadar projelerimiz tekniker meslektaşlarımıza duyurulacaktır.

Önümüzdeki yıl ikincisini gerçekleştirmeyi planladığımız toplantının uluslar arası boyutta olması hedefimizdir.

Bizleri bu etkinliğimizde yalnız bırakmayan siz Saygıdeğer tekniker dostlarına Şahsım ve Teknikerler Birliği ailesi adına teşekkür ediyorum.

Ertan Kılıç

Genel Başkan

*       20.30 / 21.00       Teknikerler Birliği Genel Başkan Yrd. Yrd. Enver Erdoğdu,

Saygıdeğer Konuklar, Saygıdeğer Hanımefendiler, Saygıdeğer Beyefendiler Teknikerler Birliği tarafından düzenlenen TÜRKİYE 1. İŞADAMI VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TEKNİKERLER TOPLANTISI’na hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Sizlerle gerçekleştireceğimiz bu toplantının sorunlarımıza çözüm yolu olacağını ümit ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Sn. Genel Başkanımızın da bahsetmiş olduğu konuların bir an evvel T.C. Hükümeti ve T.B.M.M. tarafından ele alınarak çözüme kavuşturulması gerekir.

Bir çok yasa ve yönetmelikler ile teknikerler adeta açlığa ve sefalete sürüklenmek isteniyor. Yöneticilerimiz teknikerlerin sıkıntılarına göz yummakta, kulak tıkamaktadır.

Gündemde Kentsel Dönüşüm Yasasına ait Yönetmeliklerin çıkması söz konusu. Ancak milyonlarca yapının yıkımı, molozu, projesi, yapımı vs.. organize bir teknik ekibi gerektirmekte, fakat tekniker ve teknisyenin yeterli oranda bulunmadığı bir yönetmeliğin ayak seslerini duyar gibiyiz. Böylesi bir yönetmeliğin felaket anlamını taşıyacağından kimsenin şüphesi olmasın.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası, Gıdaların Denetimi Yasası, Kamu İhale Yasası gibi bir çok Yasa ile teknikerler çalışma hayatından soyutlanmıştır. Bir taraftan Meslek Yüksek Okullarının açılması, diğer taraftan mezunların yasalar ile kısıtlanması büyük bir çelişkiyi ortaya koymaktadır.

Bir yapının tamamını inşaat mühendisin yapması, bir gıda iletmesinin tüm işlerinin gıda mühendisi tarafından üstlenilmesine  vs..  yönelik yanlış bir yaklaşım sergilenmektedir.

Yasa koyucuların Ülkenin eğitim gerçeklerini göz önünde bulundurarak mesleki yetki ve sorumlulukları pay etmesi gerekir.

Sizlerle gerçekleştirilen bu toplantı amacına ulaşmıştır diyebiliriz. Bir sonraki toplantımızın eminim ki daha fazla katılımcı ve birkaç gün sürecek bir organizasyon ile gerçekleşeceğinden şüphem yoktur.

Toplantımızın İşadamlarımıza, Üst düzey yöneticilerimize, meslektaşlarımıza ve Ülkemize faydalar getirmesi dileği ile bizleri yalnız bırakmayan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

*       21.00 / 21.30      İbrahim Örs Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Örs

Merhaba Sn. Konuklar,

Böyle güzel bir organizasyona davet etmiş olmanız, beni duygulandırdı. Bende Makine Teknikeriyim, işadamıyım, TÜSİAD  başta olmak üzere bir çok Sivil toplum örgütünde üye olarak bulundum, önemli görevler üstlendim. Dünyada 70 ülkeyi birçok kez ziyaret ettim, Kırıkkale vergi rekortmeni oldum, Silah ve Tarım Sanayine yönelik üretimde bulundum. Ama beni ziyadesi ile memnun eden Teknikerler Birliği’nin davetlisi olarak aranızda bulunmamdır.

Teknikerler 1950’li ve 1960’lı yıllarda baraj, köprü, yol, sulama tesisleri, tarım, elektrik, makine alanlarında Türkiye’de çok önemli görevler üstlendiler, Kamu kuruluşlarında Genel Müdür mertebesinde yöneticilik yaptılar, çok başarılı işler çıkardılar. Okuma oranının yükselmesi teknikerlerin kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına gerekçe gösterildi, bu yanlış bir uygulama, müteşebbis teknikerlerin önündeki yasal engellerin kaldırılması gerekir.

Teknikerler Birliği’nin yapmış olduğu çalışmalar güzel, bende bu çalışmalara maddi ve manevi katkıda bulunmak istiyorum.

Teknikerler Birliği’ne üye olmak istiyorum. En kısa zamanda Genel Merkezinizi ziyaret edeceğim.

Sizleri İşadamı kuruluşları ve sanayi kuruluşları yöneticileri ile tanıştırmak istiyorum. Teknikerler Birliği’nin çok yakın gelecekte bir çok alanda rol belirleyebileceği konuma geleceğini görüyorum.

İşadamı toplantısını SWISS Otel gibi dünya klasmanında bir otelde gerçekleştirmeniz sizlerin önemli yolda olduğunuzun göstergesidir.  

Tüm katılımcılarımıza ve ülkemize bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyor, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

21.30 / 21.40     İşadamı Mete Aksoy

Merhaba değerli meslektaşlarım,

Makine teknikeriyim, Tekirdağ Çorlu’da kendime ait Otogaz sistemleri ve araç bakım işletmem var, işletmemde kendi yaptığım işe onay imzamı koyamıyorum, imza için yanımda makine mühendisi istihdam etmem gerekiyor. Yalnızca imzası için maaş ödüyorum, bu durumun idari ya da yargı yolu ile düzeltilmesini Genel Merkezimizden talep ediyorum. Teşekkür ediyor, sözlerime son veriyorum.

21.40 / 21.50     İşadamı Ercan Alpyıldız

Merhaba Saygıdeğer konuklar, Ankara’ya hoş geldiniz.

Harita Ve Kadastro Teknikeriyim, Ankara’da Harita Ve Kadastro Müşavirlik hizmetleri üzerine işletmem var. Bende Mete Bey gibi yaptığım işe imza atamıyorum, üstelik firmamın % 51’ine mühendis ortaklığı yasal zorunluluk olarak şart koşulmaya başlandı. Yanımda tekniker ve teknisyenleri istihdam ediyorum, işi kendim yapıyorum, zorunlu olarak mühendise imza attırıyorum. Bu durumu zoraki kabullenmek durumundayım. Bir an evvel teknikerlere yasal haklar verilmeli, istihdama katkıda bulunabilecek düzenlemeler yapılmalıdır. Hepinizi saygı ile selamlıyor, teşekkürlerimi arz ediyorum.

21.50 / 22.00     Teknikerler Birliği Trabzon Şube Başkanı Orhan Baki

Merhaba Sn. Katılımcılar,

Teknikerler Birliği’nin çıtayı bir seviye daha yükselterek, Dünya çapında saygınlığı bulunan bir otelde İşadamları toplantısını gerçekleştirmesi, Teknikerler Birliğinin büyüdüğünün açık bir göstergesidir.

Yola çıktığımız ilk günü, bu gün gibi hatırlıyorum. Her kafadan bir sesin çıktığı, teknikerleri temsil ediyorum diyerek çanta derneklerinin kurulduğu, kuracağınız dernek kalıcı olamaz diyenlerin sesinin kulaklarımda yankılandığını hissediyorum.

Ama bu gün görüyorum ki, 9 farklı ilde şubesi bulunan 34 ilde de temsilciliği bulunan bir kurum haline gelmişiz.

Kirasını ödemek için Yönetim Kurulunun fedakarlık yaptığı, sosyal yaşamlarından kısıntıya giderek teknikerler ve Ülkemiz için hizmet  üretmeye çalışan Teknikerler Birliği Kurucularını, Yöneticilerini, Şubelerini, Temsilcilerini ve varlık kaynağımız olan üye tekniker meslektaşlarımızı tebrik ediyorum.

Elbette eksik kaldığımız, gücümüzle doğru orantılı olarak çözemediğimiz sorunlarımız var, ama inanıyorum ki aramıza yeni katılacak, üye olacak meslektaşlarımızın verecekleri destekler ile sorunlarımızın üstesinden gelmek mümkün olabilecektir.

Ülkemizdeki siyasal iradenin acilen teknikerlere yönelik bir şeyler yapması gerekiyor. Öncelikle meslek odamızın kuruluşuna T.C. Hükümetinin ve T.B.M.M. parlamenterlerinin yasal düzenleme ile destek olması gerekiyor.

Bu isteğimizi bıkmadan usanmadan Ülkemiz Yöneticilerine deklare etmemiz gerekiyor,

Ticari birlikteliklere ortak adım atmamız gerekiyor,

Meydanlarda hukuki sınırlar içerisinde sesimizi yükseltmemiz gerekiyor,

Yargıya giderek teknikerlere yapılan haksızlıklara hesap sormamız gerekiyor,

Bunların tamamından daha da önemlisi Teknikerler Birliği’ne üye olmak ve üyelik bilincimizin artırılması gerekiyor.

Evet üzerimize çok görev düşüyor, eğer teknikerler olarak bu beklentilerin karşılanmasını yalnızca Teknikerler Birliği Yönetiminden beklersek doğru bir yaklaşım olmadığını bilmemiz gerekiyor.

Teknikerler Birliği’nde görev üstlenen arkadaşlarımız bizler gibi, sizler gibi farklı iş kollarında çalışıyor, kendilerine ayıracakları dinlenme vakitlerinde bu görevleri üstleniyorlar, Teknikerler Birliği’nden maaş almıyorlar.

Bilinçli bir mücadele dileği ile hepinizi selamlıyor, teşekkürlerimi arz ediyorum.

22.00 / 22.30     Mali Müşavirimiz Melinda Öztürk İle Değerlendirme,

Sn. Katılımcılar hoş geldiniz, sizlerle böylesine güzel bir organizasyonda bir arada bulunmaktan mutlu olduğumu bilmenizi istiyorum.

Ülkemizde mali açıdan bir çok yeniliklere gidilmekte, mevzuat sürekli yenilenmektedir. Teknikerlerin meslek odasının kurulması kaçınılmazdır. Meslek odaları aynı meslek grubunun mesleki haklarını en iyi ifade edebilen yasal kurumlardır. Sn. Genel Başkanın sözlerini dikkatle ve ürpererek dinledim, şöyle ki, siz okul açacaksınız nitelikli elemanlar yetiştireceksiniz, ardından da sizleri tanımıyorum diyeceksiniz, böylesi bir yaklaşımı dünyanın bir başka ülkesinde göremeyiz. Ancak bu toplantıda her türlü kısıtlamalara rağmen işadamı teknikerleri bir arada görmek ve bu değerleri bir araya toplayabilmem çok zor olsa gerek. Teknikerler Birliği böyle bir zorluğu başarabilmişse bundan böyle daha büyük organizasyonları da gerçekleştirebilir.

Yurtiçi ve yurtdışı finansman konuları, ihracat ve ithalat yönetimi başta olmak üzere mali konularda tekniker müteşebbislere yardımcı olacağımı ifade ediyorum. Her zaman yanınızda olduğumu bilmeniz kaydıyla teşekkür ediyor, bir sonraki organizasyonlarınızda görüşmek üzere diyorum.

22.30 / 23.00   Hukuk Müşavirimiz Av. Saliha Kızıloğlu  İle Değerlendirme,

Merhaba Saygıdeğer Hazirun,

Bir dokunanın, bin ah işittiği tekniker meslek grubuna yabancı olmadığımı bilmenizi isterim. Teknikerler Birliği’nin kuruluş dönemi ve ilk yıllarında çok zorlu dönemlerde Teknikerler Birliği’nin yanında yer aldım.

Kazanılmış hakların korunması konusunda teknikerler epeyce zora girmiş durumdalar, ancak bu hak kayıpları ve yeni hakların elde edilmesi konularında yargıya gitmenin anlamlı olacağını düşünüyorum.

Teknikerlerin, Teknikerler Birliği’ne maddi-manevi destekleri çok önemli, mali açıdan rahat olan bir kuruluş faaliyetlerini her sahada yürütebilir ve kendisini çok iyi savunabilir. Ayrıca destek grupları oluşturarak faaliyetlerinizi medyada duyurabilirsiniz, toplumsal destek alabilirsiniz.

Meslek odanızın kuruluşu, lisans tamamlama, görev-yetki-sorumluluk konuları başta olmak üzere dava açma ve takibi konusunda sizlere sonuna değin destek vermeye söz veriyorum.

Açılacak her davada tekniker arkadaşlarımı en iyi biçimde savunacağımı bilmenizi isterim.

Önemli bir toplantıyı gerçekleştirdiğinize şahit oldum, daha büyük organizasyonları gerçekleştirebileceğinizi biliyorum.  Sizlerle bir arada bulunmak benim için çok keyifliydi, böylesine güzel bir organizasyonda sizlerle bir arada bulunmaktan mutlu olduğumu bilmenizi isterim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

23.00 / 23.30   Logolu pasta ikramı, Plaket Töreni, Alınan Kararlar Ve Sonuç Bildirgesi.

Konuşmaların ardından toplantı salonuna Teknikerler Birliği Logolu çikolatalı pasta getirildi, tüm katılımcılarla birlikte pasta kesilerek, misafirlere ikram edildi.

Yaş pasta ziyafetinin ardından tüm katılımcılara plaketleri tek tek takdim edildi, resimler çekildi, aile fotoğrafı alındı. Teknikerler Birliği logolu laptop çantaları eşliğinde konuşma metinleri konukların her birine ayrı ayrı takdim edildi.

Toplantının amacına ulaştığı katılımcıların ortak görüşü olarak dile getirildi. 2013 yılında yapılacak toplantının uluslar arası düzeyde gerçekleşmesi temennisi ile toplantı sona erdi.

 

YURTDIŞI SEYAHAT, GENSORU ÖNERGESİ VE PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİ İLE ARAMIZDA BULUNMAYIP TELGRAF İLE TOPLANTIMIZI TEBRİK EDEN PROTOKOL

PROF. DR. MEHMET SAĞLAM                     TBMM BAŞKANVEKİLİ

BÜLENT ARINÇ                                         BAŞBAKAN YRD.

BEKİR BOZDAĞ                                         BAŞBAKAN YRD.

İSMET YILMAZ                                         MİLLİ SAVUNMA BAKANI

ZAFER ÇAĞLAYAN                                     EKONOMİ BAKANI

EGEMEN BAĞIŞ                                         AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI

BİNALİ YILDIRIM                                       ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI

TANER YILDIZ                                           ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI

İDRİS NAİM ŞAHİN                                   İÇİŞLERİ BAKANI

MEHMET MEHDİ EKER                             GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI

HAYATİ YAZICI                                          GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI

KEMAL KILIÇDAROĞLU                               CHP GENEL BAŞKANI İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

MUHARREM İNCE                                        YALOVA MİLLETVEKİLİ CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

MEHMET ŞANDIR                                         MERSİN MİLLETVEKİLİ MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ

DR. BÜLENT GEDİKLİ                                    ANKARA MİLLETVEKİLİ

MENDERES SÜREL                                        ANTALYA MİLLETVEKİLİ

AYŞE NUR BAHÇEKAPILI                             İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

METİN KÜLÜNK                                            İSTANBUL MİLLETVEKİLİ

AV RAMAZAN CAN                                       KIRIKKALE MİLLETVEKİLİ

PROF. DR. İLHAN YERLİKAYA                         KONYA MİLLETVEKİLİ

HÜSEYİN TANRIVERDİ                                   MANİSA MİLLETVEKİLİ

ÇİĞDEM MÜNEVVER ÖKTEN                        MERSİN MİLLETVEKİLİ

AV HİLMİ BİLGİN                                           SİVAS MİLLETVEKİLİ

MALİK ECDER ÖZDEMİR                               SİVAS MİLLETVEKİLİ

DR. KADİR TOPBAŞ                                      İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA                             SİNCAN BELEDİYE BAŞKANI

MESUT AKGÜL                                               MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

MUSTAFA AK                                                  KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI

SALİH ÇELİK                                                  MÜSTEŞAR YRD. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

AZİZE GÖKMEN                                            BAHÇEŞEHİR ÜNİV. MYO MÜD. METGEM BŞK.

   

 

Türkiye 1. İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısı
(İnternet Haberleri)


http://www.carkhaber.com/icerik.php?kategori=haber&id=31085

http://www.sakarya54.net/haber_detay.asp?haberID=5750

http://www.canses.net/hb/37616_teknikerlik-mesleki-bir-unvandir8207;-haberi

http://medyaerenler.com/teknikerlik-mesleki-bir-unvandir-haberi-3955.html

http://www.habersakarya.com/haber/guncel/teknikerler-ankarada-sorunlarini-cozum-aradi-/15091.html

http://bursaticaretrehberi.net/turkiye-1-isadami-ve-ust-duzey-yonetici-teknikerler-toplantisi-ankara-swissotelde-gerceklesti/

http://www.haberler.com/tekniker-is-adamlari-toplantisi-yapildi-4151118-haberi/

http://kocaeliticaretrehberi.net/category/haberler/

http://sakaryaticaretrehberi.com/teknikerler-birliginin-turkiye-genelindeki-9-subesi-ve-38-temsilcisi-katildi/

http://www.hurce.com/haber_detay.asp?haberID=4137

http://www.2haber.com/tekniker-is-adamlari-toplantisi-yapildi-772565h.html

http://www.gazetegez.net/detay.asp?hid=6127

http://www.haberciniz.biz/turkiye-is-adami-teknikerler-ve-ust-duzey-yonetici-teknikerler-toplantisi-1764243h.htm

http://enerjizamani.com/haberler.aspx?haber_id=256

http://www.sondakika.com/haber/haber-tekniker-is-adamlari-toplantisi-yapildi-4151118/

http://tekirdag.haberdar.com/turkiye-is-adami-teknikerler-ve-ust-duzey-yonetici-teknikerler-toplantisi-3483218-haberi

http://ibagrupinsaat.com.tr/haberler.aspx?haber_id=378

 

 (Gazete ve Dergi Haberleri)

Hürriyet / Ankara

TİM Dergisi

 

  İŞADAMI VE ÜST DÜZEY YÖNETİC İTEKNİKERLER TOPLANTISI YAPILDI. TİM İHALE DERGİSİ

 

 

 

  
15143 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın